„… moje pola pejzażu”. Wystawa Andrzeja Łady.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Solcu nad Wisłą oraz autor Andrzej Łada zapraszają na wystawę poświęconą twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Pawłowi Pierścińskiemu pt. „… moje pola pejzażu”.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 3 lipca (niedziela) o godz. 16:00 w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Solcu nad Wisłą.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pejzaz-A2.jpg
fot. Andrzej Łada

… moje pola pejzażu.
Wystawę tę poświęcam mojemu zmarłemu w 2017 roku przyjacielowi Pawłowi Pierścińskiemu oraz Piotrowi Krupie, który realizując swoją pasję, zginął w 2016 roku podczas Mistrzostw Polski w paralotniarstwie.
Paweł Pierściński – współtwórca, i wybitny przedstawiciel Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, jako mentor i autorytet był bardzo związany ze środowiskiem ostrowieckich fotoamatorów. już od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Stworzona przeze mnie w 1996 roku galeria fotografii przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim od początku korzystała z ogromnego doświadczenia i życzliwości Pawła Pierścińskiego. Dzięki jego koneksjom w debiutującej placówce wystawienniczej pojawiły się wystawy wybitnych artystów. Paweł brał udział prawie we wszystkich wernisażach w naszej galerii, pisał teksty do katalogów i wydawnictw. Dla mnie był wspaniałym przyjacielem. W swojej twórczości fotograficznej nigdy nie nawiązywałem do fotografii Pawła, doskonale wiedząc, że wszystko, co zrobię, to tylko kalka jego wspaniałych fotografii. Pawła interesował szczególnie krajobraz kulturowy naznaczony śladami pracy człowieka, zapisanej w rytmach bruzd, rysunku szachownicy, w strukturze różnorodnych poletek. Podczas zbierania materiału do mojego albumu „Nad Kamienną” dzięki Pawłowi poznałem Piotra Krupę, wicemistrza świata w motoparalotniarstwie. Piotr też był członkiem ZPAF. Wylatałem z nim wiele godzin, doznając wspólnie różnych, czasami niebezpiecznych przygód. Będąc w powietrzu, podziwiałem rozmieszczone w przestrzeni pola, które układały się w dekoracyjne charakterystyczną dla ziemi świętokrzyskiej polną szachownicę. Lataliśmy w promieniach wschodzącego słońca. Poranne boczne światło dawało długie cienie, które nadawały fotografii piękną plastykę, bryłowatość i przestrzeń, będąc jednocześnie integralnym wyrazem środka artystycznego. To wtedy wpadłem na pomysł fotografii nawiązującej do twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Była wprawdzie zapożyczona stylistyka, ale fotografia z rozległej ptasiej perspektywy, była moją kreacją w stosunku do kieleckich fotografów. Fotografowałem przede wszystkim okolice mojego miasta, nie dublując miejsc zarezerwowanych i eksploatowanych przez twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Tam, gdzie fotografował Paweł nie ma już tych krajobrazów. W miejsce dawnych chłopskich poletek powstały wielkie monokultury rzepaku, pszenicy czy kukurydzy. Oni zrobili portret ziemi kieleckiej. W okolicach Ostrowca, Kunowa czy Waśniowa zachowały się jeszcze małe poletka, tworząc świętokrzyską mozaikę pasiaków i dywanów. Zapewne i one znikną wraz ze zmianą upraw rolnych. Pozostaną tylko te fotografie dokumentujące portret świętokrzyskiej krainy, podobnie jak i te wykonane przez kieleckich fotografików.
Andrzej Łada.

fot. Andrzej Łada

ANDRZEJ ŁADA urodził się 4.11.1953 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Okręgu Świętokrzyskim. Staż artystyczny od 1988 r. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz brązowym medalem Gloria Artis. Od 1991 roku pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie założył autorską galerię fotografii. Kustosz Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie zorganizował 240 wystaw oraz komisarz pięciu ogólnopolskich plenerów fotograficznych. Prezes Fotoklubu „Galeria” MCK działającego od 2003 roku w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Autor jedenastu wydawnictw albumowych: „Ostrowiec Świętokrzyski”, „Alchemia Światła”, „Powiat Ostrowiecki”, „Ziemia Ostrowiecka Perły Kultury i Przyrody”, „Nad Kamienną”, „85 lat Parafii Najświętszego Serca Jezusowego”, „400 lat Kolegiaty Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim”, „Zachować wspomnienia”. Jego album „Flisacy”, będący fotograficznym zapisem wiślanego flisu z Ulanowa do Gdańska, zorganizowanego w roku 2017, ogłoszonego przez Sejm RP „Rokiem Wisły”, w którym uczestniczył płynąc na tratwie z Bractwem Flisackim pod wezwaniem Św. Barbary w Ulanowie. Wystawa była prezentowana 16 stycznia 2019 roku w gmachu Sejmu RP w Warszawie. W przygotowaniu materiał do albumu pt. „Dzika Wisła”, jedyna taka w Europie. „Nad Kamienną” to najbardziej autorski album, osobista opowieść autora o rzece – „Mojej Rzece”. Sześć lat pracy – setki wydeptanych kilometrów, tysiące przejechanych, wiele wylatanych na motoparalotni oraz rozmowy ze spotkanymi ludźmi. To swoista i niepowtarzalna wędrówka w czasie – wraz z biegiem rzeki. Czy autor dotarł do końca?, nie tylko do jej ujścia ale do swojego spełnienia. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju (Warszawa, Kraków, Kielce, Jarosław, Siedlce, Chełm, Sandomierz, Rzeszów, Ostrowiec Świętokrzyski) i za granicą (Francja – Genneviliers k. Paryża 2000, Dania – Nykobing 2003, Ukraina – Biała Cerkiew 2004, Lwów, Belgia – Bruksela 2004). Pomysłodawca „Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej” – („Ostrowiec w Starej Fotografii”, Longin Łępicz – „Zapomniane Fotografie”, Dobrosław Kostkowski – „Świadek Epoki”, Stanisław Sudnik – „Fotografie”, Krzysztof Kasprzyk – „Moje Góry”, „Panorama Miasta”, Aleksander Salij – „Ślady Pamięci”, Stanisław Dulny – „Z Dulnej Półki”, Jarosław Wójcik – „Piórem Malowane”).
Do 2018 roku ukazało się 16 edycji albumowych.